Hur gott är det inte med en krämig potatisgratäng som komplement till något annat gott som en köttbit, kyckling eller endast med en sallad till. När jag var ung och bodde i Grekland så åt jag ibland endast potatisgratäng till middag när det var vinter. Glöm inte bort att använda mycket god ost på potatisgratängen.
INGREDIESER 4 personer
- 750 gram potatis, jag använder gärna mig av Ratte eller Amadine eller fast potatisar när jag lagar potatisgratäng.
- 2 mellanstora gula lökar
- 1-2 klyftor vitlök (om du vill)
- 5 dl vispgrädde, du kan självklart använda dig av annan grädde. Men det blir allra godast med vispgrädde
- 1 dl mjölk
- 150 gram riven ost, jag använder mig ofta av Parmigiano Reggiano eller någon annan mer smakrik ost som Gruyere. Du kan även ta hälften Parmigiano Reggiano och hälften av någon mildare ost
- 50 gram smör
- Salt och peppar

Så här gör du
- Värm upp ugnen till 225 C.
- Skölj och skala sedan potatisen.
- Skär potatisen i tunna skivor, gärna med hjälp av en mandolin eller din matberedare.
- Skala och skär löken i tunna skivor.
- Riv osten.
- Svetta löken i smör (stek i smör på mellanvärme) utan att den får någon färg.
- Varva potatis och lök i en ugnsform. (om du vill ha vitlök i så finhacka den och fördela i mitten eller blanda med grädden)
- Häll över grädden, salta och peppra efter smak.
- Strö den rivna osten över potatisen.
- Grädda mitt i ugnen ca 60 minuter. Stick en provnål för att se att potatisen blivit mjuk.
- Servera!
Om du väljer att göra dubbelt så mycket så blir det bäst om du gör allt i två ugnsformar.
Av Malin Nordblom
Fab Foodie Swede
Instagram fabfoodieswede
Kontakt: fabfoodieswede@hotmail.com
Great recipe for comfort food! Great tip about different potato varieties! Thanks for posting!
Thanks for reading!! /Malin
Love potatoes in a sauce. Nice easy recipe
So easy, and still I don’t do it very often..