Vietnamesisk Pho med kyckling

Vietnamesisk Pho ( och med kyckling Pho Ga) med kyckling brukar vara en succé här hemma! Pho uttalas Föö och många tror att maträtten härstammar från den franska maträtten pot-au-feu. I detta receptet gör jag allt från grunden och tillagar kycklingen själv, fördelen med detta är att jag får till en riktigt god kycklingbuljong! Och grunden till en riktigt bra Vietnamesisk Pho är själva buljongen, även om den inte verkar vara så viktig så är detta knepet för att få till en Pho Ga (Pho med kyckling) . Detta är mitt autentiska recept på en Vietnamesisk Pho med kyckling så som jag tillagar den när jag har tid för det! Vad du vill ha för tillbehör i din Pho kan du såklart variera med vad du tycker om, jag har gjort denna så som jag gillar den. I Vietnam gör alla på sitt sätt när de tillagar Pho, och mitt råd är att du ska smaka dig fram och vill du tillsätta lite mer kryddor så gör det. Hoppas det smakar!! Detta är perfekt bjudmat, du kan servera det som tacos så att alla kan skapa sin egen skål med Vietnamesisk Pho.

Buljong:

ca 6 portioner

  • 2,5 liter vatten
  • 1 hel kyckling, storleken spelar inte så stor roll du kommer at få lite kyckling över!
  • 1 gul lök eller 2-3 schalottenlökar
  • 1 kanelstång
  • ca 5-7 cm lång ingefära
  • 3 stjärnanis
  • 1,5 msk korianderfrön
  • 2,5 tsk fänkålsfrön
  • 3 kryddnejlikor
  • 4-5 msk fisksås
  • 1/2 tsk salt
  • ev 1-2 tsk socker

Innehåll och garnering

Hur mycket du vill tillsätta av respektive ingrediens är en smaksak. Köp ett knippe eller förpackning av respektive tillbehör. Du behöver inte ha med allt om du inte vill.

  • Kyckling
  • 1 knippe vårlök / salladslök
  • 5-600 gram risnudlar eller andra nudlar
  • Thai Basilika blad
  • Mynta blad
  • Böngroddar, koka upp dem i cirka 1 minut förs
  • Uppskuren röd chili
  • Lime klyftor
  • Korianderblad
  • Pak Choi

Gör så här:

  1. Sätt ugnen .på 225 grader.
  2. Skala och dela löken och ingefäran och placera dem på en ugnsplåt i ugnen med grillfunktionen på i cirka 15 minuter. Vänd dem efter halva tiden. De ska vara lite brynta!
  3. Under tiden så kokar du upp vattnet i en stor kastrull, när det kokar så lägg i kycklingen.
  4. I ett stekjärn på låg värme så torrostar du kanelstången, fänkålsfrön, stjärnanis och koriandern. Tänk på att du måste röra runt bland kryddorna hela tiden. Efter cirka 3 minuter så känner du de magiska dofterna från kryddblandningen och då sätter du dem åt sidan och låter dem svalna. Lägg sedan ner dem i en tesil, eller en nätpåse. Lägg ner kryddblandningen, eventuellt socker och stjärnanis i vattnet med kycklingen.
  5. Lägg ner löken och ingefäran från ugnen i vattnet med kycklingen också.
  6. Låt allt stå och puttra under ett lock i cirka 45-60 minuter.
  7. Kycklingen är klar när den når 75°-80°.
  8. Ta då bort grytan från spisen och låt den svalna.
  9. Skölj alla tillbehören och ta bort bladen från stjälkarna och skär upp lök och chili. Lägg upp i skålar eller på ett stort fat.
  10. Ta upp kycklingen och lägg den åt sidan på en skärbräda.
  11. Sila av buljongen ner i en stor skål eller annan gryta.
  12. Smaka av kycklingbuljongen med fisksåsen och eventuellt salt.
  13. Rensa kycklingen och riv kycklingköttet i strimlor. Lägg upp på ett fat.
  14. Koka upp risnudlarna och sila sedan ner dem i olika skålar till var och en. Alternativt lägg upp dem i en stor skål så att alla får servera sig själva.
  15. Så här serverar du Pho i en djup skål; Först risnudlar, häll över kycklingbuljong, sedan kycklingstrimlor och örter. Överst lite vårlök och chili.

Du kan även ta lite torkad lök på toppen!

Smaklig måltid!!

Du hittar massor av recept på min blogg: https://fabfoodieswede.com/category/recept/julrecept/

Hej, tack för att du läste! /Malin