En snabb juldessert är mini Pavlova som kan göras riktigt enkelt och lätt genom att köpa färdiga maränger eller så gör du egna maränger om du föredrar det. När jag har fullt upp under julen så tycker jag att köpta maränger är helt underbart att använda sig av, och på så vis så blir det nog den snabbaste juldesserten vi gör hemma hos oss! Men hemmagjorda är enkla att röra ihop o du har tid, recept hittar du längre ner i inlägget. Vispa grädde eventuellt med lite yoghurt, eller köp färdig sprutgrädde. Dekorera dina mini Pavlovas med frysta bär och chokladsås sen är det klart! Snabbt, lätt och himla gott! Ibland behöver man inte krångla till det så mycket under julen när man ska bjuda på julefterrätt! I detta receptet hittar du olika varianter av vad du kan använda dig av när du gör mini Pavlovas. Tänk på att det viktigaste under julen är att du hinner njuta, så ibland får man ta lite genvägar. Fler julrecept hittar du här: https://fabfoodieswede.com/category/recept/julrecept/page/2/
Du behöver även:
Visp, skål med höga kanter, sprits och tyll eller så använder du dig av en sked eller slev.
Ingredienser till ca 8 mini Pavlovas
Ingredienser och recept 8 Maränger (eller så köper du färdiga)
- 4 rumstempererade äggvitor från stora ägg
- 1/2 krm salt
- 250 gram strösocker
- 2 tsk vaniljsocker
- 1 msk majsstärkelse
- 1 tsk vitvinsvinäger
- salt
Instruktioner maränger
- Värm upp ugnen till 175 grader och lägg bakplåtspapper på en bakplåt.
- Vispa äggvitorna med saltet till ett hårt skum.
- Tillsätt lite socker i taget under vispning. När smeten är hård vispar du i vaniljsocker, majsstärkelse och vinäger.
- Fyll spritsen och spritsa upp små cirklar i samma storlek. Det blir ca 8-10 maränger. Du kan använda dig av ett litet glas som du spritsar runt och sedan spritsar du ner i hållet så att det täpps igen.
- Sätt in bakplåten i nedre delen av ugnen och sänk ugnstemperaturen till 125°C. Grädda ca 30 minuter. Öppna ugnsluckan några gånger för att släppa ut ångan. Stäng av värmen och låt bakplåten stå kvar tills ugnen svalnat.
Lite tips:
- Tänk på att när du vispar marängerna så måste skålen vara helt ren från både fett och vatten!
- Jag använder mig av metall eller glasskålar när jag vispar maränger.
Pavlova Ingredienser Garnering
- 3 dl Vispgrädde (alternativt vänd ner 1 dl tjock naturell yoghurt när du vispat grädden med 1 tsk vaniljsocker)
- Tranbär och röda vinbär eller andra valfria bär
- Chokladsås eller strössel
Garnera dina Pavlova juldesserter
Lägg upp marängerna på små fat, dekorera med grädde och bär. Eventuellt ringlar du chokladsås över eller lite strössel.
Varianter
Du kan dekorera med torkade tranbär, blåbär eller riven choklad.

Fler julrecept hittar du här: https://fabfoodieswede.com/category/recept/julrecept/page/2/