Ett recept som resulterar i en helt fantastiskt god kronärtskocka med en smörig sås, tomater och lite annat gott. En perfekt förrätt, eller som del av en måltid med många små rätter.
Ingredienser
4 portioner
- 4 kronärtskockor
- 1 schalottenlök
- 1 morot
- 5 kvistar färsk timjan
- 1 msk salt
- 1 dl matlagningsvin, vitt
- 2 skivor ljust formbröd, eller annat ljust bröd
- 200 g tomater, gärna olika färger
Ingredienser smörsås
- 200 g smör, rumsvarmt
- 2 msk basilika färsk , hackad
- 1 tsk vitvinsvinäger
- 1 nypa salt
- smör , till stekning
Så här gör du
- Skär av stammen och toppen på kronärtskockorna. Skala och hacka löken. Skala och tärna moroten.
- Fräs lök, morot och timjankvistarna i lite smör i en vid kastrull 3-4 min. Lägg ner skockorna i grytan och salta.
- Häll på vinet och tillsätt vatten så att det precis täcker. Koka ca 40 min tills du lätt kan dra bort de yttersta bladen. Ta upp skockorna och låt svalna något. Sila buljongen.
- Plocka bort alla blad och skägg från kronärtskockorna tills bara bottnen är kvar. Skär kronärtskocksbottnarna i mindre bitar.
- Skär brödet i mindre bitar och stek dem frasiga i smör i en stekpanna. Låt rinna av på hushållspapper.
- Dela tomaterna i mindre bitar.
- Koka upp 3 dl av buljongen i en kastrull och koka ner tills hälften av vätskan återstår. Ta från värmen och mixa i lite smör i taget tills du får krämig sås. Tillsätt basilika och vinäger i smörsåsen och smaka av med salt.
- Lägg kronärtskocksbottnar på tallrikar och häll över smörsåsen. Toppa med krutonger, tomter och basilika.
Lägg gärna på ett mindre lock som tyngd så att skockorna inte flyter upp vid kokning.
Receptet är framtaget av Jimmi Eriksson från Svenska Kocklandslaget för Arla Smör. Jimmi var gullig och bjöd in mig att smaka, och jag fick tillåtelse att dela detta ljuvliga receptet!
Bild Malin Nordblom
Instagram fabfoodieswede
Mail fabfoodieswede@hotmail.com