Galet gott som förrätt, till en sallad eller som drinktilltugg. Lyxiga Paté à choux med en smörig portobello-fyllning.
Ingredienser
- 60 g mjölk
- 60 g vatten
- 50 g smör
- 80 g mjöl
- 2 g salt
- 2 g socker
- 125 g ägg
Fyllningen
- 1 dl forumvinäger
- 1 dl socker
- 1 dl vatten
- 5 g agar agar
- 4 portabellosvamp, eller stora champinjoner
- 100 g smör
- 2 silverlök, skalad och skivad
- 1 vitlöksklyfta, hackad
- 2 msk dragon, färsk, hackad
- riven parmesanost
- 1 nypa salt
Paté à choux instruktioner
- Koka upp mjölk, vatten och smör. Häll i mjöl, salt och socker och blanda på låg värme till en kompakt deg.
- Häll i en degblandare med vinge, och kör igång. Mata i ett ägg åt gången så degen får arbete in äggen till en smidig deg.
- Spritsa ut dem på smörpapper, baka på 190° tills de är gyllene.
- Ta ut dem och låt svalna, skär bort toppen så man kan få plats med mycket fyllning.
Vinägerkräm instruktioner
- Lägg forumvinäger, socker, vatten och agar agar i kastrull och koka i en minut, kyl sedan ner. När den stelnat; mixa tills du får en slät kräm och häll sedan upp på spritspåse.
Svampfyllning
- Skär svampen och stek tillsammans med smör, lök och vitlök tills gyllene. Lägg i mixer och mixa lätt så det fortfarande är bitar kvar. Smaka av med salt och vänd sedan i dragon.
- Dela chouxen och fyll med svampfyllningen och sedan vinägerkrämen. Avsluta med att riva ost över och sätt tillbaka locket.
Bild Malin Nordblom
Instagram fabfoodieswede
Receptet är framtaget av Jimmi Eriksson som är med i Svenska Kocklandslaget. Tack för att jag fick dela det Jimmi!